Przejdź do głównej zawartości

Book corner#2

 "Lepiej nie żyć wcale niż nie kochać".
Paulo Coelho

Kilka poprzednich książek Paulo Coelho mnie rozczarowało. Po serii głębokich i bardzo przemawiających do mnie Alchemika, Piątej Góry, czy Weronika postanawia umrzeć i było kilka komercyjnych na czele z Zwycięzca umiera sam, które co prawda dobrze się czytało, ale absolutnie nie poruszały.
Ostatnia książka „Zdrada” poruszyła mnie i skłoniła do głębszej refleksji. Za pewne też przez moje ostatnie osobiste doświadczenia, a zwłaszcza przez to co obserwuję wśród bliższych i dalszych znajomych.
Już wcześniej temat zdrady pojawił się na blogu, ale po przeczytaniu tej książki chciałabym „rozebrać” to zjawisko na czynniki pierwsze.
Dlaczego zdradzamy? Powodów jest wiele, ale można  je podzielić na dwie główne grupy: biologiczne i psychologiczne. Biologiczne to po prostu wysokie libido nie zaspokajane w związku, w tym przypadku podobno partner będzie zdradzał już zawsze. A tych psychologicznych jest już o wiele więcej i często są bardziej złożone. Pierwszy, który się nasuwa to niskie poczucie własnej wartości, na chwilę podnoszone przez „zdobycie” partnera / partnerki, sprawdzenie się „że jeszcze kogoś pociągam, zaspokajam…”. Drugi to potrzeba przerwania codziennej monotonii, szybki zastrzyk dużej porcji emocji. Trzeci, a może tak naprawdę podłoże każdej zdrady to próba poradzenia sobie z problemami w związku, szukanie czegoś i kogoś lepszego, bo przecież gdyby w związku było wszystko ok., to nikt nie pchałby się w ramiona innej / innego. Zupełnie tak jak w przypadku 31-letniej Lindy, głównej bohaterki powieści. Wszyscy zazdroszczą jej cudownego życia, idealnego męża, jej jednak czegoś brakuje... Nie jest w stanie dłużej udawać, że jest szczęśliwa, gdy w rzeczywistości czuje jedynie apatię, ma dość rutyny i bierności. Wszystko zmienia się, kiedy spotyka swojego byłego chłopaka. Pojawiają się silne emocje, adrenalina, życie nabiera tempa i ekstremów. Linda chcąc osiągnąć swój cel, musi sięgnąć dna ludzkich uczuć, by na koniec odnaleźć szczęście.
Często chodzi tylko sex, o pozytywne emocje i mile spędzony czas, wtedy jest to przyjemny układ. Ale najczęściej,  z biegiem czasu historia się komplikuje wkradają się uczucia, plany i obietnice dotyczące porzucenia partnerki / żony / męża / całej rodziny. Podobno czasem kończy się to happy endem – ludzie zakochują się w sobie i tworzą nowy, bardziej dopasowany związek. Chyba jednak częściej prędzej czy później mleko się rozlewa i cierpi wiele osób. I wydaje mi się, że nawet jeśli rana się kiedyś zabliźnia (chociaż ja osobiście sobie tego nie wyobrażam, za bardzo szanuję samą siebie, żeby na siłę trzymać się kogoś, kto mimo pewnych obietnic, byłby w stanie mnie okłamywać, zdradzać, czyli właśnie absolutnie mnie nie szanować), to chyba zawsze pozostaje żal, a przede wszystkim lęk czy i kiedy to znowu się powtórzy.


Jednak często jest tak, że partner ma po prostu przyzwolenie na zdradę mniej lub bardziej oficjalnie (tak jak w historii opisanej przez  Coelho). Osoba zdradza udaje (przede wszystkim przed samą sobą), że nie dostrzega późniejszych powrotów do domu, czy wiadomości wysyłanych ukradkiem. Zdrada to nie tylko sex czy pocałunki, ale jeśli kasujesz smsy przed swoim partnerem to to już się zaczyna. obrazekJa jestem zdania (i absolutnie realizuję je w swoim życiu), że nie należy nikogo oszukiwać i zdradzać. Jeśli jest nam źle, jeśli partner nie zaspokaja naszych potrzeb, czy to fizycznych czy emocjonalnych i nie udaje nam się tego w tym związku wypracować, to po prostu trzeba się rozstać i poszukać szczęścia i spełnienia u boku innej osoby, ale oficjalnie i otwarcie, z pełnym szacunkiem dla wszystkich zainteresowanych osób.  I takiej uczciwości i odwagi Wam życzę, przede wszystkim względem samych siebie ;)

Z utęsknieniem czekam na kolejną powieść mojego ulubionego autora – Manuscript found in Accra. Ciekawe czym zaskoczy i poruszy nas ta historia.

Komentarze

 1. Zaciekawiłas mnie ;)
  http://kosme-teria.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Awwwe.lpfu. I love it.
  rinx
  http://theclosetqueenofandrogyny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulo Coelho- postać arcyciekawa. Znam równie wiele fanów, co hejterów jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Amazing post and quote!
  XO
  Jeanne
  http://fashionmusingsdiary.blogspot.fr

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdrada to temat rzeka, można by o tym rozmawiać godzinami.. Każdy z nas musi sam sobie wyznaczyć granice moralne i próbować ich przestrzegać. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Skończ zaczynać, zacznij kończyć, czyli jak wytrwać w dążeniu do celu

Kultowa Bridget Jones co roku obiecywała sobie, że schudnie, rzuci palenie i nie będzie tracić czasu na bezwartościowe relacje. I co? Co roku to samo. Dlaczego tak trudno dotrzymać noworocznych postanowień?

Pod koniec grudnia i z pierwszymi chwilami stycznia ukazuje się wiele publikacji na temat jak zamienić noworoczne życzenia w zrealizowane cele. Większość osób kojarzy formułę celów S.M.A.R.T. i potrafi poprawnie zdefiniować cel. To jak to się dzieje, że 80 % osób wytrzymuje w swoich postanowieniach maksymalnie pół roku? Czy można temu zapobiec?

Zakochani w celu

Pierwszy etap wchodzenia w zmianę można porównać do stanu zakochania. Wizja zmiany ekscytuje, a my jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie. Jesteśmy otwarci i pełni entuzjazmu. Wizualizujemy ten moment kiedy cel osiągniemy, jak będzie wtedy cudownie. Obiecujemy sobie, że tym razem będziemy wytrwali w systematycznej pracy nad zmianą, że pokonamy chwile słabości. Po kilku tygodniach różowe okulary powoli zsuwają się z nosa, a optymizm za…

Pokochaj siebie

Walentynki. Święto miłości.  Każdy w głębi serca marzy o tym, żeby być kochanym, kochaną i żeby kochać samemu.Jeśli nie kochasz siebie, nie możesz ofiarować miłości, ponieważ nie masz jej w sobie. Tylko wyobrażasz sobie jak powinno wyglądać to uczucie. Nauczono nas, że źle jest myśleć o sobie, że należy zwrócić się ku innym i spróbować zapomnieć o sobie, na tyle, na ile to możliwe. Większość z nas szuka partnera, który przejąłby opiekę nad nami, skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wpadamy w wir błędnych przekonań, że aby zasłużyć na miłość muszę być idealna. Wiele z nas kocha bardziej swoje i cudze wyobrażenia o tym, jakie „powinnyśmy” być niż to jakie naprawdę jesteśmy. Staramy się „wyrabiać” i wpasowywać w wymyślony ideał. Na tym świecie jest miejsce dla Ciebie dokładnie takiej, jaka jesteś.
Jeżeli każdego dnia będziesz traktować siebie z miłością, jak wartościową kobietę, jak kogoś kto zasługuje na szacunek, to automatycznie będzie rosła Twoja pewność siebie i poczucie włas…

Healthy Lifestyle Show 2018

W miniony weekend na PGE Narodowy odbył się Healthy LifeStyle Show. Było to wydarzenie poświęcone trendom zdrowego stylu życia. Idea targów niesie ze sobą nową wieloaspektowe podejście do tematu zdrowego stylu życia, więc było coś dla ciała i dla ducha.
Healthy LifeStyle Show to pełne inspiracji wydarzenie z udziałem liderów rynku, podchodzące do tematyki zdrowia i urody w tak kompleksowy sposób. Zbilansowana dieta, fitness, zdrowa żywność, ekologia, sport i uroda to tylko niektóre hasła przewodnie tego kongresu. Tym bardziej miło mi było być jedną z prelegentek.
Założeniem tych targów było, aby uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także żeby zaczerpnęli inspiracji, motywacji, żeby ułatwić im odnalezienie własnego sposobu na zdrowy styl życia.Podczas targów wystąpiło 40 prelegentów - trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów i coachowie i dwóch psychologów ;) Mi najbardziej przypadła do gustu prezentacja mojej przedmówczyni - Agnieszki Mielczarek. Całkowicie się…