Igrzyska Europejskie Baku 2015

Igrzyska Europejskie - Baku 2015Igrzyska na mniejszą skalę niż ogólnoświatowe mają już Afryka, Azja, kraje Wspólnoty Brytyjskiej. Sportowcy walczą o medale także w Igrzyskach Panamerykańskich. Od tego roku swoją kontynentalną imprezę mają także Europejczycy. Pierwsza edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w dniach 12-28 czerwca w Baku. O medale powalczy 6 tysięcy sportowców ze Starego Kontynentu, w tym 213 Polaków.


Uroczyste otwarcie I igrzysk olimpijskich odbyło się 12 czerwca 2015. Ceremonia otwarcia została wyreżyserowana przez choreografa - Dimitrisa Papaioannou.
Ceremonia otwarcia toczyła się według schematu znanego z Igrzysk Olimpijskich – po części artystycznej przyszedł czas na defiladę sportowców oraz wciągnięcie na masz flagi Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Chorążym polskiej reprezentacji był siatkarz Dawid Konarski.
Punktualnie o godzinie 22.42 İlham Əliyev oficjalnie otworzył Igrzyska Europejskie. Chwilę później zostało kontynuowane wspaniałe przedstawienie, w którym główne role grały: ogień, woda, powietrze i ziemia. Na końcu odbyło się zapalenie znicza.
Organizatorom w ścisłej tajemnicy udało się utrzymać nazwisko gwiazdy programu – Lady Gaga, która brawurowo wykonała słynny utwór „Imagine” z repertuaru Johna Lennona.Podczas ceremonii zamknięcia organizatorzy ponownie stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali oprawę godną wielkiej imprezy. Reżyserem ceremonii był choreograf - James Hadley.
Podczas ceremonii, zobaczyliśmy masę fantastycznych iluminacji, pokaz rysowania na piasku czy nieustannie wystrzeliwane w górę fajerwerki - to wszystko było wstępem do parady sportowców. Zawodnicy różnych dyscyplin mogli tańczyć i śpiewać w rytm piosenek śpiewanych przez gwiazdy - Clean Bandit i Johna Newmana.
Na trybunach oczywiście zasiadł prezydent Azerbejdżanu - İlham Əliyev, który był obecny podczas zmagań sportowców praktycznie na wszystkich sportowych arenach. To nie on, a jego małżonka - Mehriban, oficjalnie zakończyła Igrzyska Europejskie 2015.
 Zawody zdominowała ekipa Rosji, która zdobyła 164, w tym 79 złotych. Polacy na podium stanęli 20 razy, ale tylko dwukrotnie na jego najwyższym stopniu - szablistka Angelika Wątor i kajakarka Marta Walczykiewicz.Ponadto Biało-Czerwoni zdobyli osiem srebrnych i 10 brązowych krążków, co ostatecznie zapewniło polskiej reprezentacji 19 miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej.

Komentarze

  1. Oglądałam i kibicowałam, bo pracuję w ośrodku sportowym, do którego przyjeżdżają bokserzy, zapaśnicy i szermierka ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz