Przejdź do głównej zawartości

Złote Zasady recenzja


„(…) Mogłeś sięgnąć po tę książkę z wielu powodów. Może tak jak kiedyś ja, marzysz o spróbowaniu swoich sił na igrzyskach. Może chcesz być najlepszym kardiochirurgiem na świecie. A może potrzebujesz pomocy w objęciu posady dyrektorskiej, chcesz zostać pianistą koncertowym albo po prostu najlepszym rodzicem pod słońcem. Nie wiem, jaki masz cel, ale wiem jedno: sięgnąłeś po właściwą lekturę. Bo jeśli masz marzenia i chęć doskonalenia się, to metoda Boba Bowmana ci w tym pomoże. Zaufaj mi.”

fragment przedmowy Michaela Phelpsa
Mimo, że książkę napisał trener kadry pływackiej, trener Michaela Phelpsa - Bob Bowman to nie jest to książka jedynie dla osób związanych ze sportem. Każdy znajdzie tu sporo inspiracji i solidną porcję motywacji.
Bob Bowman wraz z Charlsem Butlerem opisują 10 zasad, które pomagają wyznaczyć ambitne cele i krok po kroku je realizować, pomimo napotykanych trudności.

ZASADA 1 Mistrz roztacza ambitną wizję
ZASADA 2 Przyjmij postawę "cała na przód"
ZASADA 3 Podejmuj ryzyko, a potem ciesz się z jego owoców
ZASADA 4 Krótkoterminowe cele prowadzą do długoterminowych sukcesów
ZASADA 5 Codziennie kieruj się wizją
ZASADA 6 Praca zespołowa może przynieść indywidualny sukces
ZASADA 7 Utrzymaj motywację na dłuższą metę
ZASADA 8 Przeciwności Cię wzmocnią
ZASADA 9 Kiedy przyjdzie czas działaj śmiało
ZASADA 10 Świętuj sukces, a potem zadecyduj co dalej

Bob Bowman zdradza swoim czytelnikom swoją teorię sukcesu. W swojej wieloletniej karierze doprowadził na podium nie tylko Micheala Phelpsa, ale też wielu innych znamienitych sportowców. Jego zdaniem podstawą osiągnięcia sukcesu jest zaangażowanie i umiejętne podejmowanie ryzyka. Choć pokazane jest to na przykładzie sportu, cenne wskazówki możesz zastosować w wielu innych dziedzinach swojego życia. Bowman nie skupia się wyłącznie na wynikach i strategii treningów – do każdego podopiecznego podchodzi indywidualnie, poznaje jego rodzinę, charakter, usposobienie, bo wie, że mając taką wiedzę, może skutecznie dostosować metody pracy. Każdy zawodnik jest inny, a prawdziwy trener i szkoleniowiec potrafi tę odmienność odpowiednio wykorzystać – jak w przypadku Jessiki Long - niepełnosprawnej pływaczki. Jest ona doskonałym przykładem jak umiejętne wykorzystanie odmienności, może być kluczem do zwycięstwa. Bob nie trenuje jednak swoich podopiecznych tylko, żeby zdobywali medale. Przed wszystkim pomaga im w dążeniu do doskonałości i pokazuje, gdzie mogą zaprowadzić ich marzenia i talent.

Będzie to bardzo inspirująca lektura nie tylko dla trenerów czy zawodników, ale również dla osób, które kierują teamami, także biznesowymi.
Więcej o tym czego świat biznesu może się nauczyć z psychologii sportu w następnym poście.


Komentarze

  1. Na pewno przeczytam :) Bardzo podoba mi się Twój wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może tytuły rozdziałów tak brzmią coachingowo, ale autor opisuje naprawdę zindywidualizowane podejście do zawodników i w ogóle do ludzi.
    Ja też nie jestem zwolenniczką filozofii typu "Jesteś zwycięzcą", w tej książce czytelnicy znajdą na szczęście coś głębszego :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Świat mentorów oszalał, wizualizacja nie działa ;)

Ostatnio wokół wizualizacji zrobiło się głośno. Jej wielcy propagatorzy - czyli grupy mentorów, coachów i motywatorów, którzy za Brianem Tracy i autorami Sekretu podawali wizualizację za najskuteczniejszy sposób na odniesienie życiowego sukcesu, nagle zaczęli się wycofywać z jej stosowania, mówiąc, że to jednak nie działa. Czy wizualizacja nagle przestała działać? Nie. Po prostu przez tyle lat była stosowana w nieprawidłowy sposób.


W sporcie wizualizacja jest wykorzystywana z powodzeniem od wielu lat. Niestety świat "motywatorów" poszedł na łatwiznę i stąd brak zadowalających rezultatów. Prawdziwa wizualizacja używana przez sportowców przynosi wymierne efekty i jest to udokumentowane naukowo.
Dowody na skuteczność wizualizacji Pierwszy z brzegu eksperyment australijskiego psychologa Alana Richardsona. Podczas zgrupowania podzielił swoich studentów, Richardson wybrał 3 grupy. Przeprowadził testy celności rzutów do kosza, aby poznać stan wyjściowy. Przez kolejne 20 dni: - pierwsza g…

Skończ zaczynać, zacznij kończyć, czyli jak wytrwać w dążeniu do celu

Kultowa Bridget Jones co roku obiecywała sobie, że schudnie, rzuci palenie i nie będzie tracić czasu na bezwartościowe relacje. I co? Co roku to samo. Dlaczego tak trudno dotrzymać noworocznych postanowień?

Pod koniec grudnia i z pierwszymi chwilami stycznia ukazuje się wiele publikacji na temat jak zamienić noworoczne życzenia w zrealizowane cele. Większość osób kojarzy formułę celów S.M.A.R.T. i potrafi poprawnie zdefiniować cel. To jak to się dzieje, że 80 % osób wytrzymuje w swoich postanowieniach maksymalnie pół roku? Czy można temu zapobiec?

Zakochani w celu

Pierwszy etap wchodzenia w zmianę można porównać do stanu zakochania. Wizja zmiany ekscytuje, a my jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie. Jesteśmy otwarci i pełni entuzjazmu. Wizualizujemy ten moment kiedy cel osiągniemy, jak będzie wtedy cudownie. Obiecujemy sobie, że tym razem będziemy wytrwali w systematycznej pracy nad zmianą, że pokonamy chwile słabości. Po kilku tygodniach różowe okulary powoli zsuwają się z nosa, a optymizm za…

Pokochaj siebie

Walentynki. Święto miłości.  Każdy w głębi serca marzy o tym, żeby być kochanym, kochaną i żeby kochać samemu.Jeśli nie kochasz siebie, nie możesz ofiarować miłości, ponieważ nie masz jej w sobie. Tylko wyobrażasz sobie jak powinno wyglądać to uczucie. Nauczono nas, że źle jest myśleć o sobie, że należy zwrócić się ku innym i spróbować zapomnieć o sobie, na tyle, na ile to możliwe. Większość z nas szuka partnera, który przejąłby opiekę nad nami, skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wpadamy w wir błędnych przekonań, że aby zasłużyć na miłość muszę być idealna. Wiele z nas kocha bardziej swoje i cudze wyobrażenia o tym, jakie „powinnyśmy” być niż to jakie naprawdę jesteśmy. Staramy się „wyrabiać” i wpasowywać w wymyślony ideał. Na tym świecie jest miejsce dla Ciebie dokładnie takiej, jaka jesteś.
Jeżeli każdego dnia będziesz traktować siebie z miłością, jak wartościową kobietę, jak kogoś kto zasługuje na szacunek, to automatycznie będzie rosła Twoja pewność siebie i poczucie włas…