Przejdź do głównej zawartości

Złote Zasady recenzja


„(…) Mogłeś sięgnąć po tę książkę z wielu powodów. Może tak jak kiedyś ja, marzysz o spróbowaniu swoich sił na igrzyskach. Może chcesz być najlepszym kardiochirurgiem na świecie. A może potrzebujesz pomocy w objęciu posady dyrektorskiej, chcesz zostać pianistą koncertowym albo po prostu najlepszym rodzicem pod słońcem. Nie wiem, jaki masz cel, ale wiem jedno: sięgnąłeś po właściwą lekturę. Bo jeśli masz marzenia i chęć doskonalenia się, to metoda Boba Bowmana ci w tym pomoże. Zaufaj mi.”

fragment przedmowy Michaela Phelpsa
Mimo, że książkę napisał trener kadry pływackiej, trener Michaela Phelpsa - Bob Bowman to nie jest to książka jedynie dla osób związanych ze sportem. Każdy znajdzie tu sporo inspiracji i solidną porcję motywacji.
Bob Bowman wraz z Charlsem Butlerem opisują 10 zasad, które pomagają wyznaczyć ambitne cele i krok po kroku je realizować, pomimo napotykanych trudności.

ZASADA 1 Mistrz roztacza ambitną wizję
ZASADA 2 Przyjmij postawę "cała na przód"
ZASADA 3 Podejmuj ryzyko, a potem ciesz się z jego owoców
ZASADA 4 Krótkoterminowe cele prowadzą do długoterminowych sukcesów
ZASADA 5 Codziennie kieruj się wizją
ZASADA 6 Praca zespołowa może przynieść indywidualny sukces
ZASADA 7 Utrzymaj motywację na dłuższą metę
ZASADA 8 Przeciwności Cię wzmocnią
ZASADA 9 Kiedy przyjdzie czas działaj śmiało
ZASADA 10 Świętuj sukces, a potem zadecyduj co dalej

Bob Bowman zdradza swoim czytelnikom swoją teorię sukcesu. W swojej wieloletniej karierze doprowadził na podium nie tylko Micheala Phelpsa, ale też wielu innych znamienitych sportowców. Jego zdaniem podstawą osiągnięcia sukcesu jest zaangażowanie i umiejętne podejmowanie ryzyka. Choć pokazane jest to na przykładzie sportu, cenne wskazówki możesz zastosować w wielu innych dziedzinach swojego życia. Bowman nie skupia się wyłącznie na wynikach i strategii treningów – do każdego podopiecznego podchodzi indywidualnie, poznaje jego rodzinę, charakter, usposobienie, bo wie, że mając taką wiedzę, może skutecznie dostosować metody pracy. Każdy zawodnik jest inny, a prawdziwy trener i szkoleniowiec potrafi tę odmienność odpowiednio wykorzystać – jak w przypadku Jessiki Long - niepełnosprawnej pływaczki. Jest ona doskonałym przykładem jak umiejętne wykorzystanie odmienności, może być kluczem do zwycięstwa. Bob nie trenuje jednak swoich podopiecznych tylko, żeby zdobywali medale. Przed wszystkim pomaga im w dążeniu do doskonałości i pokazuje, gdzie mogą zaprowadzić ich marzenia i talent.

Będzie to bardzo inspirująca lektura nie tylko dla trenerów czy zawodników, ale również dla osób, które kierują teamami, także biznesowymi.
Więcej o tym czego świat biznesu może się nauczyć z psychologii sportu w następnym poście.


Komentarze

 1. Na pewno przeczytam :) Bardzo podoba mi się Twój wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i zapraszam częściej :)

   Usuń
 2. Może tytuły rozdziałów tak brzmią coachingowo, ale autor opisuje naprawdę zindywidualizowane podejście do zawodników i w ogóle do ludzi.
  Ja też nie jestem zwolenniczką filozofii typu "Jesteś zwycięzcą", w tej książce czytelnicy znajdą na szczęście coś głębszego :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Skończ zaczynać, zacznij kończyć, czyli jak wytrwać w dążeniu do celu

Kultowa Bridget Jones co roku obiecywała sobie, że schudnie, rzuci palenie i nie będzie tracić czasu na bezwartościowe relacje. I co? Co roku to samo. Dlaczego tak trudno dotrzymać noworocznych postanowień?

Pod koniec grudnia i z pierwszymi chwilami stycznia ukazuje się wiele publikacji na temat jak zamienić noworoczne życzenia w zrealizowane cele. Większość osób kojarzy formułę celów S.M.A.R.T. i potrafi poprawnie zdefiniować cel. To jak to się dzieje, że 80 % osób wytrzymuje w swoich postanowieniach maksymalnie pół roku? Czy można temu zapobiec?

Zakochani w celu

Pierwszy etap wchodzenia w zmianę można porównać do stanu zakochania. Wizja zmiany ekscytuje, a my jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie. Jesteśmy otwarci i pełni entuzjazmu. Wizualizujemy ten moment kiedy cel osiągniemy, jak będzie wtedy cudownie. Obiecujemy sobie, że tym razem będziemy wytrwali w systematycznej pracy nad zmianą, że pokonamy chwile słabości. Po kilku tygodniach różowe okulary powoli zsuwają się z nosa, a optymizm za…

Pokochaj siebie

Walentynki. Święto miłości.  Każdy w głębi serca marzy o tym, żeby być kochanym, kochaną i żeby kochać samemu.Jeśli nie kochasz siebie, nie możesz ofiarować miłości, ponieważ nie masz jej w sobie. Tylko wyobrażasz sobie jak powinno wyglądać to uczucie. Nauczono nas, że źle jest myśleć o sobie, że należy zwrócić się ku innym i spróbować zapomnieć o sobie, na tyle, na ile to możliwe. Większość z nas szuka partnera, który przejąłby opiekę nad nami, skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wpadamy w wir błędnych przekonań, że aby zasłużyć na miłość muszę być idealna. Wiele z nas kocha bardziej swoje i cudze wyobrażenia o tym, jakie „powinnyśmy” być niż to jakie naprawdę jesteśmy. Staramy się „wyrabiać” i wpasowywać w wymyślony ideał. Na tym świecie jest miejsce dla Ciebie dokładnie takiej, jaka jesteś.
Jeżeli każdego dnia będziesz traktować siebie z miłością, jak wartościową kobietę, jak kogoś kto zasługuje na szacunek, to automatycznie będzie rosła Twoja pewność siebie i poczucie włas…

Miracle Morning

Wstać bladym świtem w świetnym humorze i zrobić coś dla siebie...  Brzmi to abstrakcyjnie? Przeczytaj ten post do końca i spróbuj. To metoda, która zmieniła życie wielu ludzi. Dzięki Miracle Morning wiele osób uporządkowało swoje życie, stali się bardziej wydajni i co najważniejsze mają wreszcie czas na swoje przyjemności, a budzik wcale nie jest ich największym wrogiem.


"The saddest thing in the world is to wake up one day and realize that  you could been, done and had so much more."  - Robin Sharma
Ile spraw przekładasz na jutro? Co ostatnio obiecałeś sobie zacząć od poniedziałku? Zawsze jest jutro, następny tydzień, kolejny miesiąc i czas leci.  Jak spędzasz poranki? W pośpiechu nerwowo krzątasz się po domu, wyklinając otaczający Cię chaos? Obiecujesz sobie, że jutro wstaniesz wcześniej i rozpoczniesz dzień w atmosferze błogiego spokoju?
Miracle Morning (Fenomen poranka) to książka, w której Hal Elrod opisał swoją metodę na zwiększenie efektywności. Zdaniem Elroda udany p…