Przejdź do głównej zawartości

Biegiem do celu


 Gdy już mamy dobrze zdefiniowany cel (patrz poprzedni post Get back for good... Goals-setting) pora na kolejny krok, czyli opracowanie planu działania.


Mój cel sportowy na ten rok to przebiec półmaraton. Co? Gdzie? I kiedy? - te szczegóły pojawią się w osobnym poście, bo i bieg będzie wyjątkowy, ale dziś zamieszczę plan przygotowania. Jeśli ktoś również chce "zaliczyć" bieg na 21,097 km to może wprost skopiować taki harmonogram, ale można go również przerobić na potrzeby innego celu.


1. Czas przygotowań do półmaratonu powinien wynosić ok. 6 miesięcy. W moim przypadku czasu jest zapas, bo startuję dopiero pod koniec września.

2. Pomimo, że czasu mamy dużo to treningi powinny odbywać się systematycznie, a minimalna ilość treningów powinna wynosić 3 - 4 tygodniowo. Ułatwi to dokładnie opracowany plan. Ważne, żeby dobrze go dopasować swojego tygodniowego harmonogramu, bo nie ma się co oszukiwać, że po 10 godz, w pracy i po odebraniu dzieci ze wszystkich zajęć dodatkowych będziemy pełni entuzjazmu na 15 km bieg. Więc lepiej dłuższy czy bardziej obciążający trening ustalić na "luźniejszy" dzień (np. niedzielę).

3. Ważne żeby urozmaicać swoje treningi. Korzyści z tego jest wiele: wszechstronny trening, przygotowanie do różnych okoliczności/warunków, a także zapobieganie znużeniu i wypaleniu.
W przypadku biegania można wybierać różne trasy, ale także warto pamiętać o treningu uzupełniającym (ćwiczenia wzmacniające) i streching na zakończenie lub osobnego dnia np. kiedy nie mamy siły czy ochoty na bieg, wtedy możemy postawić na dłuższe i porządniejsze rozciąganie.

4. W momentach kryzysowych warto przypomnieć sobie o celu do jakiego dążysz. Wyobraź sobie jak to będzie przekroczyć metę, poczuj tę satysfakcję, która będzie Ci wtedy towarzyszyć.

5. I najważniejsze - pamiętaj, że robisz to przede wszystkim dla  własnej przyjemności, wszystko jedno czy Twoim celem jest półmaraton, bieg na 5 km, udział w Iron Manie, schudnięcie 3 cm w biodrach czy cokolwiek innego, więc baw się tymi ćwiczeniami i wczuwaj się w swoje ciało, analizuj postępy i ciesz się nimi :)Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Skończ zaczynać, zacznij kończyć, czyli jak wytrwać w dążeniu do celu

Kultowa Bridget Jones co roku obiecywała sobie, że schudnie, rzuci palenie i nie będzie tracić czasu na bezwartościowe relacje. I co? Co roku to samo. Dlaczego tak trudno dotrzymać noworocznych postanowień?

Pod koniec grudnia i z pierwszymi chwilami stycznia ukazuje się wiele publikacji na temat jak zamienić noworoczne życzenia w zrealizowane cele. Większość osób kojarzy formułę celów S.M.A.R.T. i potrafi poprawnie zdefiniować cel. To jak to się dzieje, że 80 % osób wytrzymuje w swoich postanowieniach maksymalnie pół roku? Czy można temu zapobiec?

Zakochani w celu

Pierwszy etap wchodzenia w zmianę można porównać do stanu zakochania. Wizja zmiany ekscytuje, a my jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie. Jesteśmy otwarci i pełni entuzjazmu. Wizualizujemy ten moment kiedy cel osiągniemy, jak będzie wtedy cudownie. Obiecujemy sobie, że tym razem będziemy wytrwali w systematycznej pracy nad zmianą, że pokonamy chwile słabości. Po kilku tygodniach różowe okulary powoli zsuwają się z nosa, a optymizm za…

Pokochaj siebie

Walentynki. Święto miłości.  Każdy w głębi serca marzy o tym, żeby być kochanym, kochaną i żeby kochać samemu.Jeśli nie kochasz siebie, nie możesz ofiarować miłości, ponieważ nie masz jej w sobie. Tylko wyobrażasz sobie jak powinno wyglądać to uczucie. Nauczono nas, że źle jest myśleć o sobie, że należy zwrócić się ku innym i spróbować zapomnieć o sobie, na tyle, na ile to możliwe. Większość z nas szuka partnera, który przejąłby opiekę nad nami, skoro sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Wpadamy w wir błędnych przekonań, że aby zasłużyć na miłość muszę być idealna. Wiele z nas kocha bardziej swoje i cudze wyobrażenia o tym, jakie „powinnyśmy” być niż to jakie naprawdę jesteśmy. Staramy się „wyrabiać” i wpasowywać w wymyślony ideał. Na tym świecie jest miejsce dla Ciebie dokładnie takiej, jaka jesteś.
Jeżeli każdego dnia będziesz traktować siebie z miłością, jak wartościową kobietę, jak kogoś kto zasługuje na szacunek, to automatycznie będzie rosła Twoja pewność siebie i poczucie włas…

Healthy Lifestyle Show 2018

W miniony weekend na PGE Narodowy odbył się Healthy LifeStyle Show. Było to wydarzenie poświęcone trendom zdrowego stylu życia. Idea targów niesie ze sobą nową wieloaspektowe podejście do tematu zdrowego stylu życia, więc było coś dla ciała i dla ducha.
Healthy LifeStyle Show to pełne inspiracji wydarzenie z udziałem liderów rynku, podchodzące do tematyki zdrowia i urody w tak kompleksowy sposób. Zbilansowana dieta, fitness, zdrowa żywność, ekologia, sport i uroda to tylko niektóre hasła przewodnie tego kongresu. Tym bardziej miło mi było być jedną z prelegentek.
Założeniem tych targów było, aby uczestnicy mogli zgłębić swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną, a także żeby zaczerpnęli inspiracji, motywacji, żeby ułatwić im odnalezienie własnego sposobu na zdrowy styl życia.Podczas targów wystąpiło 40 prelegentów - trenerów, dietetyków, fizjoterapeutów i coachowie i dwóch psychologów ;) Mi najbardziej przypadła do gustu prezentacja mojej przedmówczyni - Agnieszki Mielczarek. Całkowicie się…